نکاتی در مورد پوست اسب

پوست اسب ها یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد چرا که این موضوع می تواند از جهات مختلف برای اسب مهم باشد. در این مطلب اسب پرشیا نکاتی در مورد پوست اسب را بررسی می کنیم.

در اسب پرشیا بخوانید: آشنایی با انواع خوراکی و داروهای ممنوعه برای اسب

در مورد پوست اسب ها بیشتر بدانید

اصلی ترین و اولین عاملی که از اسب ها در برابر بیماری ها مقابله می کند پوست آن هاست. ایجاد هرگونه آسیبی در پوست امکان ورود باکتری از محیط بیرون به بدن را فراهم می‌کند. پوست ضد آب است ولی همانطور که بعد از شستشوی ظروف، پوست دست‌های ما لطیف تر می‌شود، پوست اسب هم در مجاورت خیسی نرم تر و لطیف تر می‌گردد. به عنوان مثال تب لجن یا تب گل و لای عارضه ایست که موجب نرم شدن پوست شده و امکان ورود آلودگی را هموار می‌سازد.
پوست اسب دارای چند لایه مختلف است که هر یک ویژگی خاصی دارند. مهم ترین لایه‌ها از سلول‌های زنده‌ای تشکیل شده‌اند که سریعاً تکثیر می‌یابند و سطحی ترین لایه‌ها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند. اگر باکتری‌ها و انگل‌ها بتوانند از لایه‌های سطحی پایین تر بروند، علاوه بر آنکه از دسترسی محیطی خارج می‌شوند، از دسرس درمان هم به دور می‌مانند. به همین علت درمان مشکلات پوستی، طولانی مدت و به دفعات است تا جائیکه علائم سطحی آن کاملاً از بین برود.

رنگ بندی اسب‌ها چگونه است؟

پوست اسب

دانستنی | آیا درد با سرعت اسب رابطه مستقیم دارد؟

اسب هم به مانند دیگر حیوانات از طریق پوست عمل تعریق را انجام می دهد. در تمام پوست بدن حیوان غدد عرق وجود دارد که تجمع این غدد علی الخصوص در ناحیه گردن، شانه‌ها و تهیگاه بیشتر می‌باشد. دلیل اصلی عرق کردن، پایین آوردن درجه حرارت بدن و خنک شدن است. در طول تمرین انرژی به صورت حرارت آزاد می‌گردد که این حرارت از حرکت عضله تولید می‌شود و باید از بدن خارج شود.

اگر این حرارت در بدن بماند، ساختمان‌های داخلی را تخریب می‌رساند. عرق حرارت بدن را به خود جذب می‌کند و با تبخیر آن از سطح پوست، بدن خنک می‌شود. البته چکیدن عرق به خودی خود موجب خنکی اسب نمی‌شود. بلکه اگر شرایط به گونه‌ای باشد که اجازه تبخیر عرق را بدهد، اثر خنک کنندگی دارد. ما انسان‌ها گاهی در ساختمان پوست حیوانات اختلال ایجاد می‌کنیم. بدین صورت که قسمت عمده موی اسب را در طول زمستان می‌چینیم.

دانستنی | چگونه پس از حوادث سوارکاری بر ترسمان غلبه کنیم؟

این را به خاطر داشته باشید که با اصلاح موی اسب، مقدار زیادی حرارت از بدن او خارج می‌شود و بدین شکل تا زمانی که موهایش بلندتر شود نیاز به کسب انرژی بیشتری از طریق تغذیه خواهد داشت. در اسبی که موهایش اصلاح شده عرق به سرعت از سطح صاف پوست خارج می‌شود، پس بنابراین عملکرد تعریف در این حیوان موثر واقع نمی‌شود. اسب اصلاح شده به دلیل نداشتن مو در برابر خراش‌ها و سائیدگی‌ها از دفاع بدنی کمتری برخوردار است و بالاخره پوست اسب در هنگام اصلاح موهایش، به دفعات زیاد آزرده می‌شود. اگر شما هنگام کار با وسیله اصلاح، اصول بهداشتی را به دقت رعایت نکنید، این زخم‌ها به راحتی عفونت می‌کنند.

نژاد اسب سدلبرد آمریکایی را بیشتر بشناسید

پوست اسب

بیشتر بخوانید: راه‌های مقابله با گزش حشرات و آسیب به اسب

امیدوار هستیم از خواندن این مطلب لذت برده باشید
شما در اسب پرشیا می‌توانید با اخبار اسب سواری و انواع نکات آموزشی سوارکاری آشنا شوید
همچنین برای شرط بندی مسابقات اسب سواری همراه بتکارت باشید

در اسب پرشیا بخوانید:

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *