چگونه پس از حوادث سوارکاری بر ترسمان غلبه کنیم؟

همان طور که می‌دانید در سوارکاری نیز همانند سایر رشته‌های ورزشی، خطراتی وجود دارد و شاید در سوارکاری این موضوع به دلیل سر و کار داشتن با اسب‌ها بیشتر شود. در این مطلب اسب پرشیا خواهیم دید که چگونه پس از حوادث سوارکاری بر ترسمان غلبه کنیم؟

مهم‌ترین مزایا و فواید سوارکاری در سلامت انسان

اگر شما هم با حوادث سوارکاری روبه رو بوده‌اید، در این مطلب اسب پرشیا ما را همراهی کنید

این رشته مهیج به دلیل آنکه کنترل کردن حیوانی به نام اسب را نیز می‌طلبد به مراتب غیرقابل پیش بینی‌تر از سایر ورزش‌ها است و ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند که از دستانتان خارج باشد. اگر شما هم در طی سوارکاری دچار حادثه وخیمی شده باشید ممکن است تجربه سوارکاری برای شما به دو بخش تقسیم شود:

قبل از حادثه
بعد از حادثه

حوادث سوارکاری

پیش از حادثه، هیچ مشکلی با سواری نداشتید و کاملا راحت به سوارکاری می پرداختید ولی بعد از آن همانند یک تصادفی که با ماشین کردیم، از نشستن پشت فرمان ترس داریم و یا با ترس و لرز و با احتیاط به پشت فرمان می‌نشینیم برای ما بدین صورت مشکل ایجاد می‌شود.

بدون شک ترسی که بعد از حوادث سوارکاری در درونمان ایجاد می‌شود، طبیعی است و نباید به خودتان در این باره سخت بگیرید ولی در ادامه این مطلب سایت اسب پرشیا که به صورت اختصاصی برای شما عزیزان تهیه شده است، در اینجا نکاتی را درباره اسب سواری به شما یادآور می شویم که می تواند به شما کمک کند بر ترستان از سوارکاری غلبه کنید و دوباره به این دنیای پر از هیجان و شادی بازگردید. کافی است نکات زیر را بخوانید و به ترتیب آنها را برای خود به کار ببرید:

نژاد اسب سدلبرد آمریکایی را بیشتر بشناسید

نکته اول : برای بازگشت عجله نکنید

اگر عجله دارید که به میادین اسب سواری بازگردید ولی مانعی بازدارنده شما را به عقب می‌کشاند هیچ اشکالی ندارد. عجله نکنید و سعی کنید زمان مناسب برای ریکاوری بعد از حادثه را به خود بدهید. گاهی اوقات ممکن است بی رحم ترین منتقد ما، خودمان باشیم. یک نفس عمیق بکشید، راحت باشید و به خودتان آرامش و اعتماد به نفس بدهید تا این مرحله را به انجام برسانید. این اعتماد بنفس و قاطعیت شما بوده که شما را به فکر فرو برده که دوباره تمایل داشته باشید تا به میادین سوارکاری بازگردید. پس عجله نکنید و به خودتان اعتماد کنید.

نکته دوم: به مکان‌هایی بروید که در آن آرامش دارید

حوادث سوارکاری

بدون شک همه نکات و آموزش هایی که در اسب سواری آموزش دیده‌اید را فراموش نکردید و مکان‌هایی وجود دارند که در آن جا احساس امنیت و آرامش می‌کنید. این مکان می تواند هرجایی باشد. می توانید سواری را به صورت پرش از موانع بسیار کوچک یا سواری با سرعت کم تجربه کنید. حتی ممکن است احساس کنید که فقط با تیمار کردن اسبتان راحت هستید. یا ممکن است لازم باشد که مدتی با یک اسب دیگر تمرین کنید؛ شاید یک اسب مسن تر و با تجربه تر بیشتر به شما احساس امنیت بدهد و راحت تر بتوانید به مکان دلخواه خود پا بگذارید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نژاد اسب شایر

در هر صورت شما باید چند روش را در این مرحله بیابید که بتواند به شما کمک نماید که مکان‌هایی که گفته شد بروید، هرچه که باشد، راحت ترین حالت خود را پیدا کنید و از همان جا کار را شروع کنید. آنقدر آن را انجام دهید و تکرار کنید و تکرار کنید تا آنقدر برایتان خسته و کسل کننده شود که دیگر نخواهید آن را ادامه دهید. در این حالت شما این آمادگی را خواهید داشت که بسیار آرام و تدریجی مرحله دشوارتر را آغاز نمایید و گامی رو به جلو بردارید.

لازم نیست از این مراحل حتی سخت نیز به سرعت عبور کنید و هر وقت احساس کردید که می‌توانید این مرحله را نیز پشت سر بگذارید یعنی آماده شده‌اید. زمان گذاشتن و کار کردن روی هر مرحله تا زمانی که در آن کاملا راحت شوید و برایتان عادی شود بی نهایت اهمیت دارد؛ به این خاطر که باید این مراحل در حافظه ی شما جایگزین حوادث گذشته شود – تصاویر جدید باید جای تصاویر بد گذشته که مدام در ذهن شما می چرخد را بگیرد. اگر به سرعت پیش بروید و هر نوع ضربه و شکست را تجربه کنید، زمانی که برای بازگرداندن اعتمادتان لازم است بسیار طولانی تر می شود. هیچ اشکالی ندارد که دیرتر به هدفی که دارید برسید ولی به صورت صحیح و حساب شده این کار را انجام دهید.

نکته سوم: با ذهن خود تمرکز کنید

حوادث سوارکاری

تمرکز در هر کاری منجر به موفقیت خواهد شد. اگر شما بنشینید و در موارد مختلف تمرکز و فکر کنید قطعا به شما برای بازگشت به میادین کمک خواهد کرد. قوه تخیل و تصویرسازی ذهنی می تواند یک ابزار بسیار قدرتمند برای بازیابی اطمینان و اعتماد به نفس شما باشد. تخیل می تواند باعث شود بدن و ذهن شما به صورت هماهنگ و متحد عمل کند. ما بیشتر اوقات قدرت تاثیرگذاری ذهن بر بدن را دست کم می گیریم. برای اینکه به چنین قدرتی پی ببرید، یک لیموترش پرآب را تصور کنید. در ذهن خود تصور کنید که در حال نصف کردن این لیموترش با یک چاقو هستید و آب ترش لیمو از آن بیرون می زند.

آشنایی با نژاد اسب شایر

همان طور که می‌بینید با مثالی که زده شد و با همین تمرین ذهنی، ترشح بزاق در دهان شما افزایش پیدا کرده است که در واقع یک پاسخ فیزیکی مرتبط با تصویرسازی ذهنی است. ذهن ما آموخته است که تصاویر ذهنی را با پاسخ های خاص بدنی ارتباط دهد. تصویر ذهنی فعلی شما از رانندگی ممکن است باعث ایجاد واکنش بدنی اضطراب، تعریق، و افزایش ضربان قلب شود. بنابراین شما می توانید با تقویت مهارت تصویرسازی ذهنی، طوری تنظیمات مغزتان را تغییر دهید که تداعی های جدید و مطلوبی را در مورد سوارکاری برای شما ایجاد کند. منابع بسیار زیاد و مفیدی در زمینه تکنیک های تصویرسازی درست ذهنی وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید تا به خودتان کمک کنید تا بتوانید بر ترس ایجاد شده در ذهنتان غلبه کنید.

بیشتر بخوانید: شرط‌های رایج اسب سواری

نکته چهارم: امتحان کردن خود-هیپنوتیزمی

حوادث سوارکاری

اگر انسانی هستید که به این مسائل اعتقاد دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این کار را امتحان کنید، حتی اگر اعتقاد خاصی نیز ندارید بد نیست این روش را نیز امتحان کنید. این امکان نیز وجود دارد که شما با خود-هیپنوتیزمی بتوانید ترس ها، تردیدها و اضطراب های خود را کنترل کنید. با این شیوه می توانید نحوه نگرش خود نسبت به شرایط مختلف را در بخش ناخودآگاه ذهنتان تغییر دهید. خاطره شما از حادثه ای که برایتان پیش آمده در ناخودآگاه ذهنتان باقی می ماند و ذهنتان هرچه را که حتی اندکی به آن نزدیک و شبیه باشد، با آن تداعی می کند.

در مورد زین اسب چه می‌دانید؟
برای خواندن این مطلب کلیک کنید

این کار قطعا به شماکمک شایانی می‌کند تا بر ترس های خود غلبه کنید و آیا مگر شما قصدی غیر از این دارید؟ غریزه ی جنگ یا گریز که در همه ی ما وجود دارد ما را از خطرات و آسیب ها مصون می دارد (به این صورت که در مقابل احساس خطر یکی از دو راه ماندن و جنگیدن یا فرار کردن را برمی گزینیم). اما گاهی اوقات حتی وقتی دیگر خطر یا عامل نگرانی وجود ندارد این حس بیش از اندازه فعال است. خود-هیپنوتیزمی مستقیما ذهن ناخودآگاه را هدف می گیرد و می تواند این تداعی های منفی را با تداعی های جدید مثبت جایگزین کند.

بیشتر بخوانید: آموزش اسب سواری – شاخه‌های مختلف اسب دوانی و اسب سواری

نکته پنجم: ترس‌هایتان را پنهان نکنید و در مورد آن صحبت کنید

حوادث سوارکاری

نیازی نیست که بخواهید ترس خود را پنهان کنید چرا که پنهان کردن علاوه بر این که کمکی به شما نمی‌کند به دلیل تظاهرهای دروغین، آسیب بیشتری را به شما خواهد زد. در دنیای سوارکاری ممکن است ترس یک عیب یا ضعف به شمار برود. من این را “ذهنیت کابویی” قدیمی می نامم. نگهداشتن ترس ها در درون می تواند باعث بزرگ شدن و تشدید آنها شود. فردی را از میان کسانی که می شناسید انتخاب کنید که می دانید شخص با درک و حمایتگری است، و با او در مورد ترستان به راحتی و بدون رودربایستی حرف بزنید.

بدون شک اگر با افرادی مجرب و حرفه‌ای نیز صحبت کنید آنها نیز این دوران را گذرانده‌‌اند و اذعان دارند که بهترین مورد برای غلبه بر ترس، رو به رو شدن با آن است. بسیاری از سوارکاران در نقطه ای از روند حرفه ای شان اعتماد به نفس خود را از دست داده اند؛ شاید درد دل کردن با این افراد راحت تر باشد چون می توانند با شما همدردی کرده و به خوبی شما را درک کنند.

نکته ششم: منفی بافی را کنار بگذارید و مثبت فکر کنید

حوادث سوارکاری

یکی از مهم ترین کارهای مثبتی که می‌توانید در مورد خودتان اجام دهید این است که منفی بافی را کنار بگذارید و مثبت فکر کنید. از حالا به بعد، درمورد سواری خودتان فقط از جملات مثبت استفاده نمایید. نگویید: “من می ترسم چهار نعل بروم. من خیلی بزدل هستم. باید اسبم را بفروشم”. به جای آن بگویید: “امروز می خواهم چند بار از حالت قدم به یورتمه بروم. می خواهم هم خودم و هم اسبم راحت بتوانیم سواری کنیم. من به این وضع افتخار می کنم زیرا این کار یک قدم مرا به هدفم که چهار نعل رفتن است نزدیکتر می کند”. شما با تلقین این گفته‌ها به صورت غیر ارادی، بر روی ضمیر ناخودآگاه خود تاثیر شایانی را خواهید گذاشت.

شما باید بتوانید کلمات منفی را از لغات خود حذف کنید تا حتی این انرژی به اسب‌اتان نیز منتقل نشود. به جای اینکه بگویید: “امروز هم اسبم حتما از آن سنگ بزرگ که در مسیر وجود دارد وحشت می کند. همیشه همینطور است. فکر کنم عمدا این کار را می کند”، بگویید: “بی صبرانه منتظرم ببینم امروز در مسیر چه کار می کنم. من احساس راحتی و آسایش دارم. می خواهم وقتی به آن تخته سنگ نزدیک شدیم فقط روی رد شدن از آن تمرکز کنم. اسبم هم تمرکز و راحتی من را متوجه می شود و از من اعتماد به نفس می گیرد. به این صورت می توانیم به راحتی و با اطمینان از آن مانع عبور کنیم.

حوادث سوارکاری

از لحاظ روانشناسی ثابت شده است که حرف‌ها هستند که زندگی انسان‌ها را تشکیل می‌دهند و مغز شما هرچه را که بگویید قبول دارد و مطابق همان واکنش نشان می دهد. گفتگوی درونی مثبت می تواند تاثیر شگرفی بر دستیابی به نتایج مثبت داشته باشد. هر قدر هم که ترس شما از سواری شدید شده باشد، باز هم این توانایی را دارید که اعتمادبنفس و اطمینان قبل از حادثه را دوباره به دست آورید. اگر همین حالا اجرای مراحل ذهنی لازم برای این منظور را آغاز کنید، می توانید دوباره تمرینات سوارکاری خود را شروع کنید.

در اسب پرشیا بخوانید:

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *