آشنایی با ورم استخوان پای اسب یا اسپاوین

ورم استخوان پای اسب یا اسپاوین یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد چرا که این بیماری به وفور در اسب‌ها یافت می‌شود. در این مطلب اسب پرشیا به بررسی این موضوع می‌پردازیم که علائم و درمان ورم استخوان پای اسب یا اسپاوین چیست و چه نشانه هایی دارد.

در اسب پرشیا بخوانید: آشنایی با انواع خوراکی و داروهای ممنوعه برای اسب

علائم ورم استخوان پای اسب یا اسپاوین

اسپاوین عارضه‌ای است که در آن مفاصل های قسمت پایینی زانوی اسب ها دچار مشکل می شوند. این مفاصل در ارتباط با حرکت طبیعی زانو نیستند. بلکه مابین استخوان‌های کوچک زانو قرار دارند و ظرفیت تحمل شوک و فشارهای آنی را افزایش می‌دهند. مانند اغلب آرتریت ها، اسپاوین هم در اسبان مسن شایع تر است. این وضعیت اغلب یکی از پاها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این عارضه به تدریج لنگش ایجاد می‌شود که این حالت اغلب در زمان‌های کار سنگین افزایش می‌یابد. امکان دارد بیماری هیچ تغییر خارجی در مفصل ایجاد نکند.

رنگ بندی اسب‌ها چگونه است؟

اسپاوین
بعضی وقت ها هم پیش از ایجاد لنگش ممکن است عوامل دیگری در به وجود آمدن اسپاوین نقش داشته باشد. بهترین راه تشخیص اسپاوین، انجام تست اسپاوین است. طرز انجام تست بدین گونه است که پای عقب را به مدت ١ تا ٢ دقیقه بالا می‌گیریم تا اندازه‌ای که زانو در نهایت درجه خود هم گردد. سپس پا را رها کرده و اسب را بلافاصله مجبور به یورتمه می‌کنیم. اگر اسب دچار لنگش بوده و یا در چند قدم اول لنگید، نتیجه تست مثبت است. البته عوامل دیگری هم می‌تواند موجب مثبت شدن تست گردد چون قسمت‌های دیگر پا هم در همان لحظه انجام تست منقبض می‌شوند. تأیید نهایی اسپاوین با تهیه عکس اشعه ایکس و دیدن تغییرات استخوانی كامل ميگردد. این تغییرات در واقع تشکیل استخوان جدید در اطراف لبه‌های مفاصل است.

دانستنی | آیا درد با سرعت اسب رابطه مستقیم دارد؟

درمان اسپاوین یا ورم استخوان پای اسب

ایکی از ابتدایی روش ها برای درمان این بیماری که در برخی اسب ها جواب می دهد استراحت اسب است. اما با از سر گرفتن کار و تمرین لنگش دوباره ایجاد می‌گردد. فنیل بوتازون اغلب موجب کاهش درد می‌گردد، اما درمان عارضه نیست. اگر میزان رشد استخوان مناسب باشد و مفاصل گرفتار را کاملاً بهم جوش دهد، هم درد و هم لنگش برطرف می‌شود. پس بهترین حالت آن است که به مدت٥یا ٦ماه کار سبک از اسب کشیده شود تا رشد استخوان جدید فعال شود، به آن امید که مفاصل به هم جوش بخورند، در طول این مدت می‌توان به اسب فنیل بوتازون داد.

چگونه پاهای یک سوارکار قوی می‌شود؟

اسپاوین

دانستنی | چگونه پس از حوادث سوارکاری بر ترسمان غلبه کنیم؟

اسب‌های مبتلا به اسپاوین، پای مبتلایشان را نزدیک تر از حد معمول به بدن نگه می‌دارند و همین امر موجب افزایش فشار وارده بر مفاصل شده و در نتیجه درد بیشتری ایجاد می‌کند. با استفاده از نعل مخصوصی که یک زائده کوچک در قسمت پاشنه بطرف بیرون دارد می‌توان اسب را ترغیب به استفاده صحیح از پای خود نمود. با اینکار دیگر فشار اضافی بر روی زانویی که دستخوش عملکرد غیر طبیعی شده وارد نمی‌شود. اینگونه نعلبندی تا حد بسیار زیادی می‌تواند در درمان اسب مؤثر باشد. و استفاده از این فرم نعل باید مدت زیادی ادامه یابد. اگر عارضه با این روش درمان نشد و لنگش اسب هنوز ادامه داشت، باید مفاصل را به طریق جراحی بهم پیوند داد. با این عمل درصد بالایی از اسب‌ها درمان می‌شوند.

امیدوار هستیم از خواندن این مطلب لذت برده باشید

در اسب پرشیا بخوانید:

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *