آیا درد با سرعت اسب رابطه مستقیم دارد؟

یکی از موضوعاتی که در مسابقات اسب سواری و بعد از آن مورد بحث سوارکاران و مربیان قرار می گیرد این است که آیا درد با سرعت اسب رابطه مستقیم دارد یا خیر. در این مطلب دانستنی اسب سواری اسب پرشیا به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: راه‌های مقابله با گزش حشرات و آسیب به اسب

درد و تاثیرات آن بر روی سرعت اسب

اولین نکته در مورد اسب این است که اگر اسب دارای درد باشد هورمون آدرنالین در او بسیار ترشح می شود و در نتیجه تعداد ضربان قلب بالا می رود و فشار خون افزایش پیدا می کند. این جریان برای یک مدت کوتاه خوب است، زیرا اسب بسیار فعال می شود و می تواند واکنش سریع نشان دهد و مثلا فرار کند. این رویداد در زندگی وحشی در طبیعت باعث نجات جان او می شود، و علاوه بر این روشن می کند که چگونه اسبی که آسیب دیده هنوز می دود؛ زیرا آدرنالین در بدن او ترشح شده است.

یکی از مسائلی که در سلامت جسم اسب باید به آن توجه نمایید، سالم بودن استخوان‌های او است چرا که این حیوان بیش از هرچیز با مفاصل و استخوان‌هایش در ارتباط است و سالم نبودن آنها مساوی با عدم کارایی اسب است. به همین خاطر باید هرکاری که در خصوص عدم مبتلا به یک بیماری استخوانی لازم است را در خصوص اسب شناسایی کرده و از بروز آن جلوگیری نمایید تا هنگامی که اسب قصد سواری دادن به شما را دارد سالم باشد و هیچ گونه دردی گریبان گیر او نباشد.

آشنایی با انواع خوراکی و داروهای ممنوعه برای اسب

سرعت اسب

دانستنی | چگونه پس از حوادث سوارکاری بر ترسمان غلبه کنیم؟

همه این فرایندها که در سیستم عصبی بدن اسب اتفاق می افتند کاملا حسی (مربوط به اعصاب حسی) هستند. حالت های درد به چند دسته تقسیم می شوند:

  • دردهای سطحی، که به واسطه آسیب های خارجی ایجاد می شوند.
  • دردهای عمیق، که به عنوان دردهای داخلی شناخته می شوند و در درون بدن پدید می آیند.

دردهای کولیک (دل درد) که افراد عادی هم می توانند آنها را تشخیص دهند و شدید ترین دردها به شمار می روند: اسب به خود می پیچد، بسیار پریشان به نظر می رسد، در باکس خود بالا و پایین می رود، مکررا روی زمین دراز می کشد و به سختی و با ناله نفس می کشد. در صورتی که درد خیلی شدید باشد ممکن است اسب به خودش آسیب وارد کند، جریان خونش مختل شود و عرق سرد بکند. دردهای سنگین کولیک با این نشانه ها معمولا به خوبی قابل تشخیص است. اما ممکن است خلاف آن نیز روی دهد و اسبی که دچار درد است فقط به سردی در باکس خود بایستد. در این حالت به نظر می رسد اسب می خواهد درد خود را پنهان کند. او در عقب ترین جا در باکس می ایستد، سر و گوشها را پایین نگه می دارد و هیچ واکنشی ندارد.

نژاد اسب سدلبرد آمریکایی را بیشتر بشناسید

سرعت اسب

باید به خوبی بتوان حدس زد که اسب دچار درد است یا خیر. هر اسبی در هنگام تحمل درد به شیوه متفاوتی عمل می کند؛ درست مثل انسان ها. بنابراین، این نکته بسیار مهم است که دامپزشک برای تشخیص درست، ابتدا با فردی که با رفتار نرمال اسب (در حالتی که درد ندارد) به خوبی آشناست صحبت کند. اگر درد حاد نباشد و مدتی طولانی ادامه پیدا کند، مزمن می شود. درد مزمن غالبا با محدودیت حرکتی، مشکلات فیزیکی و بی حاصل بودن آموزشها همراه است. اسب هایی که به درد مزمن دچارند معمولا دیگر به خوبی غذا نمی خورند، وزنشان کاهش پیدا می کند و پوستشان کدر می شود. در این اسب ها به علت کاهش تحرک، عضله ها جمع می شوند و این امر باعث ایجاد دردهای دیگر و سخت شدگی عضلات خواهد شد. به زودی یک چرخه معیوب برای اسب روی می دهد.

چگونه از کلاه سوارکاری خود مراقبت کنیم؟

مثلا اسبی که از لامینیت رنج می برد: پایی را که بیش از همه آسیب دیده است همواره آزاد نگه می دارد، در نهایت کشیدگی تاندونها به حدی می رسد که تاندون دچار التهاب می شود. علاوه بر این ممکن است سخت شدگی عضلات بصورت گسترده در شبکه عضلانی پشت روی دهد که باعث ایجاد دردهای بیشتر در حیوان خواهد شد. دردهای مزمن معمولا به علت آرتروز پدید می آیند و با ناهنجاری های اسکلتی توام هستند. وجود درد مزمن از طریق حالت افسردگی و کاهش فعالیت تشخیص داده می شود.

بیشتر بخوانید: شرط‌های رایج اسب سواری

سرعت اسب

آموزش اسب سواری | لنج کردن اسب به چه شکل است؟

در آخر باید این نکته را بدانید که شاید شما هرچقدر هم در مورد اسب اطلاعات کسب کنید کافی نباشد چرا که موارد زیادی در خصوص این حیوان وجود دارد که قطعا از آن آگاهی ندارید. درد داشتن اسب نیز یکی از این مباحث مهم است که باید آن را شناسایی کنید تا آسیبی به حیوان وارد نشود.

انسان که دارای عقل کامل، قدرت تصمیم گیری و زبان است در صورتی که درد داشته باشد، از کارهای روزمرگی‌اش عقب می‌ماند و یا اصلا نمی‌تواند آنها را انجام دهد. حال تصور کنید حیوانی که کنترل آن به دست صاحبش است و زبان بسته نیز هست، تا چه حد این درد می‌تواند برای او آزار دهنده باشد که بر روی عملکرد و یا سرعت او تاثیر بگذارد. به همین خاطر اگر شما کوچکترین علائمی که در بالا به آن اشاره شد را در اسب خود مشاهده کردید، بلافاصله با دامپزشک او تماس بگیرید و درصدد حل مشکل برآیید زیرا شاید همین دردهای کوچک بوجود آورنده خطری بزرگ برای او باشد.

آموزش اسب سواری – چرا آب آشامیدنی برای سلامت اسب مهم است؟

امیدوار هستیم از خواندن این مطلب لذت برده باشید
شما در اسب پرشیا می‌توانید با انواع نکات آموزشی سوارکاری آشنا شوید

در اسب پرشیا بخوانید:

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *