گندیدگی سم اسب

یکی از اتفاقاتی که برای صاحبان اسب های ورزشی زیاد پیش می آید گندیدگی سم اسب است. در این مطلب اسب پرشیا قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که گندیدگی سم اسب چگونه است و چطور می توان از آن جلوگیری کرد.

در اسب پرشیا بخوانید: آشنایی با انواع خوراکی و داروهای ممنوعه برای اسب

گندیدگی سم اسب چیست؟

گندیدگی سم اسب به حالتی گفته می شود که عفونت در این منطقه پیشرفت می کند و در نتیجه افزایش سلول های شاخی سُم ایجاد می شود. بیشتر ناحیه قورباغه سُم را در گیر می کند و حتی ممکن است میله و کف سُم را هم در گیر کند در بررسی تاریخچه این بیماری در گیری اندام حرکتی خلفی بیشتر از اندام حرکتی قدامی است. اسب هایی که در شرایط تغذیه ای و محیطی نامناسبی قرار دارند بیشتر در معرض گندیدگی سُم هستند . این اختلال سُم منجر به ایجاد بافت شاخی رشته ای در ناحیه سُم می شود.

رنگ بندی اسب‌ها چگونه است؟

گندیدگی سم اسب

دانستنی | آیا درد با سرعت اسب رابطه مستقیم دارد؟

دلیل گندیدگی سم اسب

شاید اصلی ترین دلیل این اتفاق در اسب ها را بتوان غیربهداشتی بودن و آلوده بودن محیط اصطبل دانست. اسب هایی که در محیط هایی با رطوبت بالا و گل ولای زندگی می کنند، اسب هایی که در اصطبل ها با ادرار و مدفوع با قیمانده زندگی می کنند، بیشتر در معرض گندیدگی سُم هستند. باکتری فوزوباکتریوم نکروفروم و یک یا چند گونه از باکتروئیدس بیشترین فعالیت را در گندیگی سُم دارند.

نشانه ها و راه های تشخیص گندیدگی سم اسب

تصور می شود اولین نشانه این اتفاق لنگ زدن اسب است که اینگونه نیست. سُم دارای بوی متعفن و گندیده است و بافت قورباغه سُم دارای اگزودای پنیری می باشد و به راحتی خرد می شود. بر اساس یافته های بالینی و ظاهری از سُم صورت می گیرید. مشاهده اگزودای پنیری در کف سُم و بوی نامطبوع و گندیده قورباغه سُم و همچنین بافت شاخی و رشته ای در قورباغه سُم از مواردی هستند که ما را در تشخیص و تفریق بیماری کمک می کنند. می توان از ناحیه گندیده نمونه برداری کرد و نوع باکتری را هم تشخیص داد.

گندیدگی سم اسب

درمان گندیدگی سم اسب

در کتاب های آموشی و ژورنال ها راه و روش های زیادی برای درمان این اتفاق ذکر شده است اما باید بدانید هنوز یک راه قطعی و مشخص برای درمان گندیدگی اسب پیدا نشده است. به هر حال مراحلی که برای درمان گندیدگی سُم و بهبودی آن توصیه می شود به ترتیب زیر است.

۱- شناسایی اولیه عامل به وجود آورنده
۲- برداشت کامل بافت های مرده
۳- درمان موضعی و منظم
۴- تمیز و خشک نگه داشتن زخم

طبق گفته پزشکان استفاده از انتی بیوتیک های سیستمیک برای درمان گندیدگی جایز نیست و این بیماری را نباید با بیماری برفک سُم اشتباه گرفت زیرا این دو بیماری شرایط متفاوتی از هم دارند. در بیماری گندیگی سُم، افزایش بافت شاخی سُم و در برفک سُم، بافت سُم از بین می رود.
درمان موضعی بیماری با استفاده از دارو های کلرامفنیکل، پودر مترونید ازول یا پماد مترونیدازول ۲ درصد ، ترکیب کتوکنازول + ریفامپین و دی متیل سولفا کساید و یک ترکیب ۱۰ در صد بنزین پرو کساید در استون و پودر مترونید ازول صورت می گیرید. طول مدت درمان چندین هفته طول می کشد و بستگی به شدت بیماری دارد.

بیشتر بخوانید: راه‌های مقابله با گزش حشرات و آسیب به اسب

امیدوار هستیم از خواندن این مطلب لذت برده باشید
شما در اسب پرشیا می‌توانید با اخبار اسب سواری و انواع نکات آموزشی سوارکاری آشنا شوید
همچنین برای شرط بندی مسابقات اسب سواری همراه بتکارت باشید

در اسب پرشیا بخوانید:

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *