مهم‌ترین مزایا و فواید سوارکاری در سلامت انسان

سوارکاری نیز همانند سایر ورزش‌ها مزایای زیادی برای سلامت بدن یک سوارکار دارد که در این مطلب سایت اسب پرشیا به برخی از مهمترین مزایا و فواید سوارکاری می‌پردازیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نژاد اسب شایر

باورهای غلط در خصوص سوارکاری

خیلی از افراد گمان می‌کنند که سوارکاری بسیار ساده است و سوارکار کاری برای این رشته ورزشی انجام نمی‌دهد جز این که می‌نشیند و فرمان می‌دهد ولی همه چیز به این سادگی نیست که گویا تنها کاری که سوارکار باید بکند این است که بر روی اسب بنشیند و به او فرمان دهد. اما این حقیقت ندارد و هرکس که سوار اسب شده باشد می داند که این حرف چقدر نادرست است. به عنوان یک اسب سوار، حرف هایی مانند “وقتی سوار اسبی که همه کارو اسب انجام می ده”، “سوارکاری باعث خستگی هم میشه؟”، “مگه سوارکار جز اینکه به اسب بگه کجا بره کار دیگه ای هم میکنه؟” و امثال این مثال ها را به وفور شنیده ایم ولی مسئله این است که این موضوع حقیقت ندارد و سوارکار نیز نقش عمده، مهم و سختی را در مجموع برای هدایت اسب و هر آنچه به این رشته مربوط است برعهده دارد.

فواید سوارکاری

هدف از درساژ چیست؟

تقویت عضلات و سلامت بدن

هنگامی که برای اولین بار بر روی اسب می‌نشینید و سواری را شروع می‌کنید بسیاری از عضلات شما درگیر خواهند شد که حتی شاید پیش تر از وجود این عضلات در بدنتان اطلاعی نداشتید. این به دلیل حرکت اسب و تاثیر آن بر سوار در هنگام سواری است. برای اینکه سوارکار از موضع درستی در زین برخوردار باشد، سوارکار باید برای هر جنبشی که اسب انجام می دهد، واکنشی انجام دهد. این بدان معناست که ماهیچه های او باید با توجه به حرکت اسب منقبض و منبسط شوند که در عمل این باعث قوی تر و ورزیده شدن تمامی ماهیچه های بدن خواهد شد.

در مورد زین اسب چه می‌دانید؟
برای خواندن این مطلب کلیک کنید

تقویت اعضای بدن با یکدیگر

هدایت اسب بسیار مهم است و دانستن این نکته مهمتر است که کارهایی که برای هدایت وی انجام می‌شود باید حساب شده باشد و مستلزم هماهنگی میان پاها، دست ها و موقعیت/حالت بدن همه در آن واحد می باشد. در سوارکاری باید کارهای زیادی به طور هماهنگ و همزمان انجام شوند تا اسب هر کار کوچکی را انجام دهد; برای مثال زیاد کردن سرعت و یا حتی قدم رفتن در یک مسیر دایره ای فرضی بدون اینکه اسب از مسیر خارج شود نیازمند هماهنگی کامل میان اعضای بدن است و تمامی این کارها را یک سوار کار با توجه به بدن ورزیده، آماده و مهارت‌هایی که دارد باید انجام دهد.

فواید سوارکاری

چرا آب آشامیدنی برای سلامت اسب مهم است؟

تقویت تمرکز و هوش

مغز انسان نیز همانند سایر اعضای بدن نیازمند این است که آن را تقویت کنیم تا تمرکز در انجام کارها بالاتر رود و درصد بیشتری از امورات به درستی انجام گردد. وقتی که برای سوارکاری می روید از همان لحظه ای که شروع به آماده کردن اسب خود برای سواری می شوید تا لحظه ای که در حال پایین آوردن زین از روی اسب خود هستید به تمام جزییات توجه میکنید که این تمرین فوق العاده ای برای مغز محسوب می شود، اما چیزی که بیش از همه باعث افزایش تمرکز می شود تمرکز شما در هنگام سوارکاری برای هماهنگ بودن با حرکات اسب است. علاوه بر این تحقیقات نشان داده که یادگیری مداوم در طول زندگی میتواند مانع از دست دادن حافظه شود، و افراد خبره در این کار نیز می‌دانند که هرچقدر هم که حرفه ای باشند باز هم برای یادگیری مطالب و نکات جدیدی در این رشته وجود دارد.

تقویت اعصاب و صبوری

مشخص است که سوارکاری باعث تقویت اعصاب و همچنین حس صبوری خواهد شد چرا که شما با یک حیوان در حال سر و کله زدن هستید و باید صبور باشید تا بتوانید در این راه موفقیت لازم را به دست آورید. لازمه این یادگیری و آشنایی با اسب ها و رفتار و فیزیولوژی آنها، وقت و صبر است. به همین دلیل اسب سواری مانند بسیاری از ورزش های دیگر باعث افزایش صبر و بردباری می شود.

فواید سوارکاری

بیشتر بخوانید:  آشنایی با اسب نژاد شاگیا ( Shagya Arabian)

تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به انسان انرژی می‌دهد و این که شما بتوانید از حیوان قدرتمندی همانند اسب نگهداری کنید و اعتماد او را جلب نمایید اعتماد به نفس شما را بالا خواهد برد و این موضوع خود به تنهایی نیز احساس فوق العاده ای به شما می دهد. همچنین وقتی که شما با حیوانی با این عظمت و قدرت کار می کنید در حالی که هر کار کوچک شما میتواند بر روی حیوان تاثیر بگذارد، به طور ناخودآگاه در قبال امنیت اسب و اطرافیانتان احساس مسئولیت میکنید.

شاخه‌های مختلف اسب دوانی و اسب سواری

کاهش استرس و اضطراب

سوارکاری به دلیل تمرکز بالایی که می‌طلبد باعث می‌شود که شما بر موضوع دیگری تمرکز نکنید و تمام حواس خود را برای تمرین و مسابقه قرار دهید به همین خاطر این موضوع اضطراب شما در هر مسئله ای را به قطع کاهش خواهد داد. موقع سوارکاری شما باید بر روی تمامی مراحل تمرین دقت کنید و در این حین به طور ناخودآگاه نگرانی ها و مشکلات روزمره خود را فراموش میکنید. جدا از این، تنها همان احساس شادی و آزادی ای که در هنگام اسب سواری احساس می کنید و لذتی که از آن به دست می آورید، چه از یادگیری یورتمه رفتن و چه از مقام آوردن در مسابقات کشوری، بسیار متفاوت از هر احساسی است که تا به حال حس کرده اید و به طرز فوق العاده ای باعث کاهش استرس و اضطراب می شود.

فواید سوارکاری

تحقیقات انجام شده در خصوص اسب سواری

بر طبق تحقیقاتی که توسط انجمن اسب انگلستان (The British Horse Society) انجام شده مشخص گردیده که سوارکاری برای بدن انسان بسیار مفید است. این تحقیقات که توسط دو دانشگاه The University of Brighton و  Plumpton College انجام گر به بررسی تاثیرات ورزش های مرتبط با اسب و اسب سواری بر روی سلامت پرداخته است و این تحقیقات حاکی از این بود که در اسب سواری مصرف انرژی آن قدری است که اسب سواری جزو ورزش های با شدت متوسط شناخته شود. ورزش های با شدت متوسط، ورزش هایی هستند که دولت  انگلستان (به طور دقیق تر خدمات بهداشتی دولت انگلستان) اعلام کرده انجام آنها به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته باعث سلامتی جسم و روح یک فرد خواهد شد.

آیا شرط بندی اسب سواری حرام است؟

این مطالب را نیز ببینید!

چرا اسب‌ها انگشت ندارند؟

چرا اسب‌ها انگشت ندارند؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا اسب‌ها به مانند دیگر حیوانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *