آشنایی با یورتمه رفتن اسب

همان طور که می‌دانید در سوارکاری نیز همانند سایر رشته‌های ورزشی، شاخه های زیادی دارد که شما عزیزان باید به عنوان یک سوارکار با این شاخه‌ها آشنا باشید. در این مطلب اسب پرشیا خواهیم دید که آموزش و نکات اولیه در مورد یورتمه رفتن اسب چه چیزهایی است.

آموزش اسب سواری | چگونه زین مناسب برای اسب انتخاب کنیم؟

یورتمه رفتن اسب چگونه انجام می‌پذیرد؟

در بین سوارکاران این موضوع یاد می شود که یورتمه رفتن اسب یکی از سخت ترین مراحل اسب سواری است. در یورتمه، سوارکار ضربه های شدید تری در زیر نشست خود نسبت به آنچه که در قدم تجربه کرده احساس می کند. برای آنکه بتوانید در این حرکت احساس راحتی کنید لازم است عضلات خود را راحت بگذارید تا ضربه ها را جذب کنید و هرگز نباید بدن خود را سفت کنید و به سمت بالا بکشید چرا که اگر این کار را انجام دهید از برخی نواحی بدن درد را احساس خواهید کرد. یکی از ساده‌ترین شیوه‌های آموزش یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری این است که بتوانید خودتان را با اسب هماهنگ کنید. اگر می‌خواهید مهارت بهتری در یورتمه رفتن داشته باشید، باید با رعایت نکات زیر تمرین‌های بسیاری نمایید تا به‌ زین تسلط داشته باشید و بتوانید در حین یورتمه نشست‌وبرخاست کنید.

یورتمه رفتن اسب

یورتمه آزاد وقتی اسب یورتمه می رود شما می توانید عمیقا در زین بنشینید که به یورتمه نشسته معروف است و یا به طور هماهنگ با هر گام یورتمه از روی زین بلند شوید و بنشینید که این حرکت در یورتمه برای یک سوارکار نو آموز نسبت به یورتمه نشسته راحت تر است و کمتر باعث خستگی او می شود. هرگاه شما در این نوع از حرکت احساس راحتی کردید لازم است یورتمه نشسته را تمرین کنید. وقتی اسب یورتمه می رود، از یک اریب به اریب دیگر (حرکت ضربدری دست ها و پاها) تغییر وضعیت می دهد. در یورتمه برای بلند شدن از روی زین اجازه دهید تغییر اریب، نشست شما را از زین جدا کند و با اریب بعدی مجددا به زین برگردد. بنابراین با بلند شدن هر جفت دست و پای اسب به صورت ضربدری و آهنگ یک-دو، یک-دو، شما هماهنگ با آن آهنگ: بالا-پایین، بالا-پایین، بلند می شوید و باز می نشینید.

نژاد اسب سدلبرد آمریکایی را بیشتر بشناسید

یورتمه رفتن اسب – آزاد بر روی اریب درست

هنگامی که بر روی یک دایره یورتمه آزاد می روید، لازم است در زمان معینی از بلند کردن جفت دست و پا از روی زمین شما هم از روی زین بلند شوید. ساده ترین راه برای مشاهده این مطلب در هنگام یورتمه نگاه کردن دقایقی به شانه خارج اسب است. شما باید زمانی از زین بلند شوید که شانه خارج اسب از زمین به سمت جلو برداشته می شود و وقتی که در سمت عقب بر زمین گذاشته شد لازم است شما هم بر روی زین بنشینید.علت این زحمات برای حرکت بر روی اریب درست زمانی معلوم خواهد شد که شما به پیشرفت کیفیت کار اسب خود علاقمند شدید.

یورتمه

بیشتر بدانید: رنگ بندی اسب‌ها چگونه است؟

در چرخش ها و یا دوایر، هنگامی که پای داخل و دست خارج بر روی زمین است و سوار می نشیند، اسب متعادل کردن خود را آسان تر می یابد. از آنجایی که در یورتمه، اسب دست و پای خود را به صورت ضربدری حرکت می دهد این حالت وقتی حاصل می شود که سوار با به زمین آمدنش خارج بر روی زین بنشیند و یا با جلو رفتن شانه خارج از روی زین بلند شود. وقتی شما دست عوض می کنید باید اریب یورتمه خود را تعویض کنید:

برای مثال در حالت جدید یا بلند شدن شانه خارج از روی زین بلند شوید. تعویض اریب یورتمه با 2 بار نشستن قبل از بلند شدن بعدی مقدور است. لذا به جای آهنگ بشین-پاشو، شما باید از آهنگ بشین-پاشو، بشین-بشین-پاشو، تبعیت کنید که این کار شما باعث تعویض اریب یورتمه آزاد خواهد شد.

به ‌طور کلی حرکات اسب به چهار نوع تقسیم می‌شود که یورتمه نیز یکی از آنها است:

  • قدم
  • یورتمه
  • تاخت ملایم
  • تاخت چهارنعل

حوادث سوارکاری

بیشتر بخوانید:

امیدوار هستیم خواندن این مطلب برایتان مفید بوده باشد
برای شرط بندی مسابقات اسب سواری و دیگر مطالب آموزشی با بتکارت همراه باشید

این مطالب را نیز ببینید!

درد شکم اسب

درد شکم اسب

درد شکم اسب یکی از موضوعاتی است که باید برای صاحبان اسب مورد اهمیت باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *